ترخیص غلات و حبوبات از گمرک

ترخیص غلات و حبوبات از گمرک

ترخیص غلات و حبوبات از گمرک

ترخیص غلات و حبوبات از گمرک

یکی از بخش های فعال تجارت فرامرزی ما، واردات انواع غلات مانند گندم، جو، ذرت، تخم کتان، ارزن، ماش، گاودانه و… و واردات انواع حبوبات مانند عدس، لوبیا، نخود، لپه و… است. اما تجارت غلات و حبوبات هم قوانین خاص خود را دارد و اگر قصد دارید در این زمینه فعالیت کنید باید حتماً با عرصه واردات و ترخیص غلات و حبوبات از گمرک آشنا شوید؛ بدین منظور می توانید با ما همراه شوید زیرا قرار است ما امروز در مورد پروسه واردات و ترخیص غلات و حبوبات از گمرک صحبت کنیم.
تجارت فرامرزی و واردات غلات و حبوبات حتماً باید تحت کنترل گمرک انجام شود؛ در غیر این صورت فعالیت مذکور قاچاق نامیده می شود. پس اگر می خواهید به صورت قانونی اقدام به واردات غلات و حبوبات کنید باید تابع قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران باشید.
طبق قوانین گمرک ایران قبل از اقدام به خرید و واردات بار غلات و حبوبات به کشور باید به ثبت سفارش محصول موردنظر پرداخت و سپس اقدام به خرید بار از فروشنده خارجی کرد. بعد از خرید بار و انتقال آن از محل خرید به گمرک کشور مبدا باید مقدمات حمل بار از آنجا به یکی از گمرک های کشور را فراهم کرد که بهتر است بار را به نزدیکترین گمرک ایران به گمرک کشور مبدا انتقال داد تا مبلغ کمتری بابت کرایه حمل شود.
بعد از ورود بار غلات و حبوبات به گمرک کشور باید صاحب بار جهت ترخیص غلات و حبوبات اقدام کند. البته صاحب بار می تواند پروسه ترخیص غلات و حبوبات از گمرک را به یک ترخیص کار امین و کارکشته در این حیطه بسپارد. سپردن فرآیند مذکور به یک ترخیص کار توانمند قطعاً بصرفه تر از انجام آن توسط خود فرد است زیرا ترخیص کار به حدی در زمینه ترخیص غلات و حبوبات از گمرک تجربه و اطلاعات دارد که بتواند خیلی سریع این پروسه را به سرانجام برساند و بار را از گمرک خارج کند.

سرعت بخشیدن به روند ترخیص غلات و حبوبات از گمرک بدین معناست که بار مدت کمتری در گمرک انبار می شود و در نتیجه صاحب بار هزینه کمتری بابت انبار بار در گمرک پرداخت خواهد کرد؛ بنابراین قیمت تمام شده بار غلات و حبوبات برای صاحب بار کاهش می یابد. وقتی که قیمت بار ارزانتر تمام شود؛ صاحب بار هم می تواند محصولات را با قیمت کمتری عرضه کند و با توان بالا در بازار به رقابت بپردازد که قطعاً در جذب مشتری موفق خواهد بود. پس کمک گرفتن از یک ترخیص کار غلات و حبوبات واقعاً بصرفه است.
در هر حال پس از ورود بار به گمرک باید شخص یا ترخیص کار جهت ترخیص غلات و حبوبات از گمرک اقدام کند. بدین منظور فرد باید به گمرک مراجعه کند و مدارک لازم برای ترخیص غلات و حبوبات از گمرک را ارائه دهد. مدارک لازم برای ترخیص غلات و حبوبات به دو دسته تقسیم می شوند. بخشی از مدارک مربوط به خود فرد و بخشی هم مربوط به محموله خریداری شده است. صاحب بار باید مدارک شناسایی و کارت بازرگانی خود را به همراه مدارک زیر به گمرک تحویل دهد:
• ترخیصیه که نشان می دهد شخص واردکننده غلات و حبوبات با فروشنده تسویه حساب کرده است.
• گواهی مبدا که حاوی اطلاعاتی در مورد کشور تولیدکننده محصول موردنظر است.
• پیش فاکتور که شامل اطلاعاتی در مورد فروشنده غلات و حبوبات و قیمت محموله است.
• ثبت سفارش که نشان می دهد واردات محصولات موردنظر از دید وزارت بازرگانی مانعی ندارد.
• گواهی بازرسی که نشان می دهد محصول وارد شده همان محصولی است که ثبت سفارش شده است.
• بارنامه که حاوی اطلاعاتی در مورد غلات و حبوبات خریداری شده است.
اگر قرار است پروسه ترخیص غلات و حبوبات به وسیله یک ترخیص کار انجام بگیرد؛ ترخیص کار باید پروانه حق العملکاری خود و وکالتنامه ای که از طرف صاحب بار دریافت کرده است را هم به گمرک تحویل دهد.
بعد از ارائه مدارک فوق الذکر به گمرک، فرد باید اقدام به تنظیم اظهارنامه واردات غلات و حبوبات کند. فرم اول اظهارنامه که فرم ۱۱۱ نام دارد شامل سوالاتی در مورد واردکننده و محصول خریداری شده است اما فرم دوم که فرم ۱۲۱ نامیده می شود حاوی سوالاتی در مورد انواع غلات و حبوبات خریداری شده است. خود فرم ۱۲۱ از دو بخش A و B تشکیل شده است. اگر بار وارداتی فقط شامل یک نوع محصول باشد فقط بخش A باید تکمیل شود اما اگر بار حاوی بیش از یک نوع محصول باشد به ازای هر دو نوع محصول باید یک برگه از بخش B نیز پر شود.

ضمناً اطلاعاتی که در این فرم ها ثبت می گردند در بخش های بعدی تحت بررسی قرار می گیرند و اگر اطلاعات مشکوکی در آنها دیده شود پروسه ترخیص غلات و حبوبات از گمرک به تاخیر می افتد؛ پس در تکمیل اظهارنامه واردات غلات و حبوبات باید دقیق عمل کرد. در نهایت باید اظهارنامه تکمیل شده را در سامانه اینترنتی گمرک ثبت کرد.
در مرحله بعد، دایره فنی گمرک به بررسی صلاحیت مالک بار و صحت مدارک و اظهارنامه می پردازد. در واقع کارشناس دایره فنی ابتدا از روی اسناد خرید مالک بار را شناسایی می کند و سپس پرونده و سوابق وی را بررسی می نماید؛ اگر هیچ حکمی مبنی بر عدم فعالیت مالک در دخالت در اموال خود یا عدم فعالیت در عرصه تجارت نیابد؛ همچنین مالک هیچ نوع بدهکاری به گمرک نداشته باشد؛ صلاحیت وی را تایید می کند.

در مرحله بعد کارشناس اطلاعات وارد شده در اظهارنامه واردات غلات و حبوبات را با اسناد خرید مقایسه می کند و اگر تناقضی مشاهده نکند؛ شماره ثبت را به بار غلات و حبوبات تخصیص می دهد و نحوه ارزیابی اظهارنامه در یکی از سه مسیر سبز، زرد یا قرمز را اعلام می کند.
اگر قرار باشد که اظهارنامه واردات غلات و حبوبات در مسیر سبز تحت بررسی قرار بگیرد؛ کارشناس این مسیر خیلی کلی اسناد و اظهارنامه را مرور می کند و اگر با تخلفی مواجه نشود؛ شماره ارزیابی را در اظهارنامه واردات غلات و حبوبات ثبت می کند. اما در مسیر زرد، کارشناس مربوطه باید به صورت جزئی و دقیق به کنترل اسناد و مدارک مبادرت کند و در صورت تایید اقدام به ثبت شماره ارزیابی نماید. ولی اگر قرار باشد که اظهارنامه واردات غلات و حبوبات در مسیر قرمز بررسی شود؛ کارشناس مسیر قرمز ابتدا باید به صورت مفصل اسناد و اظهارنامه را چک کند؛ سپس از بار غلات و حبوبات بازدید نماید؛ بعد صحت جواب آزمایشگاه را استعلام کند و در نهایت اگر هیچ مشکلی وجود نداشت شماره ارزیابی را درج کند.
بعد از ارزیابی اظهارنامه واردات غلات و حبوبات، فرد باید مراحل اداری مهر و موم کردن اظهارنامه و پرداخت حقوق گمرکی را دنبال کند. لازم به ذکر است که تعرفه و حقوق گمرکی واردات غلات و حبوبات بسته به نوع محصول خریداری شده متفاوت است. در نهایت شخص می تواند برای دریافت مجوز خروج بار از گمرک اقدام کند.

حمل هوایی بار

حمل هوایی بار

حمل هوایی بار

امروز می خواهیم در مورد یکی از امن ترین و سریع ترین راه های ترخیص کالا یعنی حمل هوایی بار صحبت کنیم. حمل هوایی بار، راهی امن و سریع اما پرهزینه است؛ به همین دلیل بیشتر در مورد کالاهای حساس یا گران قیمت به کار گرفته می شود. به عنوان مثال برای واردات یا صادرات طلا و مواد دارویی که هم قیمت بالایی دارند و هم حساس هستند از حمل هوایی بار استفاده می شود؛ همچنین گاهی نیز نیاز هست که یک محموله خیلی سریع به مقصد برسد که در چنین مواقعی حمل هوایی بار بهترین گزینه پیش رو به حساب می رود اما معمولاً برای حمل کالاهایی که از قیمت چندانی برخوردار نیستند یا لازم نیست که سریعاً به بقصد برسند از خطوط حمل و نقل زمینی یا دریایی استفاده می شود چون از نظر اقتصادی به صرفه تر هستند.

جهت حمل هوایی بار و ترخیص کالا با ما تماس بگیرید.

ادامه مطلب …

ترخیص تجهیزات پزشکی

ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی از گمرک

ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی از گمرک

امروز می خواهیم در مورد واردات و ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی از گمرک صحبت کنید. اگر شما هم مایلید در حیطه واردات و ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی فعالیت کنید لازم است که اطلاعاتی در حیطه ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی کسب کنید؛ پس بدین منظور با ما همراه شوید. در این مقاله به صورت جداگانه به مباحث واردات و ترخیص تجهیزات پزشکی و واردات و ترخیص دارو می پردازیم. ادامه مطلب …

ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر

ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر

ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر

امروز می خواهیم به مقوله ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر بپردازیم. با خواندن این مطلب ابتدا اطلاعات مختصری در مورد بندر خرمشهر و گمرک خرمشهر کسب خواهید کرد و سپس با روند ترخیص کالا از گمرک خرمشهر آشنا خواهید شد. ادامه مطلب …

ترخیص خودرو از اروند

ترخیص خودرو از اروند

ترخیص خودرو از اروند

در این نوشتار میخواهیم به شرح روند ترخیص خودرو از اروند بپردازیم زیرا همواره سوالات متعددی در مورد نحوه ترخیص خودرو از اروند از ما پرسیده میشود. اگر در ذهن شما هم سوالاتی مانند اینکه آیا ترخیص خودرو از اروند امکانپذیر است؟ نحوه ترخیص خودرو از اروند چگونه است؟ ترخیص خودرو از اروند چه مزایایی دارد؟ آیا خودروهایی که از منطقه آزاد اروند وارد میشوند؛ مشخصات خاصی باید داشته باشند؟ آیا ترخیص خودرو از اروند توسط اشخاص حقیقی امکانپذیر است؟ آیا اشخاص حقوقی اجازه ترخیص خودرو از اروند را دارند؟ و… نقش بسته است با ما همراه شوید.

ترخیص خودرو از اروند

ترخیص خودرو از اروند

ادامه مطلب …

ترخیص چوب

ترخیص چوب از گمرک

ترخیص چوب از گمرک

امروز قرار است در مورد شرایط لازم برای واردات چوب و نحوه ترخیص چوب از گمرک صحبت کنیم. در این مقاله خواهیم دید که حجم عمده واردات چوب به ایران از طریق کدام کشورها انجام می گیرد؛ واردکنندگان چوب برای ترخیص چوب از گمرک بیشتر به کدامیک از گمرکات کشور مراجعه می کنند؛ چه قوانینی بر پروسه واردات و ترخیص چوب از گمرک حاکم است و در آخر هم با روند ترخیص چوب از گمرک آشنا خواهیم شد. ادامه مطلب …

ترخیص پارکت و لمینت و کاغذ دیواری

ترخیص پارکت لمینت و کاغذ دیواری

ترخیص پارکت و لمینت و کاغذ دیواری

اگر قرار است در عرصه تجارت فرامرزی پارکت، لمینت و کاغذ دیواری مشغول به کار شوید؛ با ما همراه شوید چون امروز می خواهیم در مورد ترخیص پارکت و لمینت و کاغذ دیواری صحبت کنیم.

صادرات و واردات هر کالایی از جمله پارکت، لمینت و کاغذ دیواری زمانی صورت قانونی می گیرد که این امر از طریق گمرکات کشور انجام شود. در حقیقت وجه تمایز صادرات و واردات با قاچاق کالا در این است که در صادرات و واردات کالا حتماً از دروازه گمرک رد می شود اما در قاچاق، کالا از گمرک وارد یا خارج نمی شود بلکه به صورت غیرقانونی از مرزهای کشور منتقل می شوند. بنابراین اگر شما هم می خواهید به عنوان یک تاجر معتبر در حوزه صادرات و واردات پارکت، لمینت و کاغذ دیواری شناخته شوید لازم است که از طریق گمرک عمل کنید و از این رو ملزم به یادگیری قوانین گمرک در این حیطه هستید. در این مقاله ابتدا با مدارک لازم برای ترخیص پارکت و لمینت و کاغذ دیواری آشنا و سپس از روند ترخیص پارکت و لمینت و کاغذ دیواری آگاه می شوید؛ همچنین اطلاعاتی نیز در مورد تعرفه گمرکی کف پوش ها کسب خواهید کرد. ادامه مطلب …

ترخیص پارچه از گمرک

ترخیص پارچه از گمرک

ترخیص پارچه از گمرک

واردات و ترخیص پارچه از گمرک، یکی از بحث های داغ و پرطرفدار تجارت فرامرزی در کشور ما بشمار می رود که در سال های اخیر طرفداران بیشتری هم پیدا کرده است. عواملی نظیر قدیمی شدن دستگاه های نساجی، پایین بودن میزان تولید نسبت به تقاضا، اعمال تحریم های اقتصادی بر علیه ایران، افزایش هزینه تولید پارچه در داخل کشور و پایین بودن هزینه های گمرکی واردات پارچه نسبت به واردات پوشاک دست در دست هم داده اند تا بازار واردات و ترخیص پارچه از گمرک رونق بیشتری نسبت به گذشته پیدا کند. اما تجارت پارچه نیز قوانین خاص خود را دارد و باید در سایه قوانین جمهوری اسلامی ایران انجام بگیرد؛ پس اگر مایلید که در عرصه واردات پارچه فعالیت کنید حتماً باید اطلاعات کاملی در مورد نحوه واردات و ترخیص پارچه از گمرک کسب کنید. برای محقق شدن این مهم ما تصمیم گرفتیم که با نگارش این مطلب اطلاعات مفیدی در زمینه ترخیص پارچه از گمرک ارائه دهیم. در این مقاله ابتدا خواهیم دید که حجم عمده پارچه های وارداتی به ایران از کدام کشورها می آیند؛ سپس از قوانین حاکم بر دنیای واردات و ترخیص پارچه از گمرک آگاه خواهیم شد و در نهایت با روند ترخیص پارچه از گمرک آشنا می شویم. ادامه مطلب …

مقررات بین المللی تجارت و اعتبارات اسنادی، گشایش اعتبارات اسنادی

مقررات بین المللی تجارت و اعتبارات اسنادی، گشایش اعتبارات اسنادی

اعتبار اسنادی یا LC، راهی برای پرداخت در معاملات بین­المللی است که به موجب آن بانک گشاینده بنابر درخواست مشتری موظف میشود که در ازای اسناد و شرایط مندرج در اعتبار اسنادی، هزینه خرید کالا یا خدمات موردنظر را به فروشنده بپردازد.

اعتبار اسنادی برای حفظ منافع طرفین مبادلات بین­المللی توسعه یافته است. در مبادلات بین­المللی یعنی زمانی که طرفین معامله در دو کشور مختلف اقامت دارند؛ مشتری نمیخواهد که قبل از تحویل کالا، وجهی پرداخت کند و از طرفی دیگر فروشنده تمایل دارد که بهای کالا را قبل از تحویل بگیرد. در چنین شرایطی گشایش اعتبار اسنادی راهی برای رفع اختلاف است زیرا اعتبار اسنادی به نوعی تعهد بانک به طرفین معامله تلقی میشود.

پس طبق آنچه گفته شد اعتبار اسنادی زمینه ساز انجام مبادلات بین­المللی توسط بانک میشود؛ به فروشنده تضمین میدهد که در صورت انجام تعهدات خود بهای کالا را دریافت خواهد کرد و در یک کلام برای طرفین مبادلات تجاری ایجاد امنیت میکند.

اعتبارات اسنادی در قالبهای متنوعی قابل گشایش هستند که در ادامه به معرفی انواع اعتبارات اسنادی میپردازیم.

اعتبار اسنادی قابل برگشت

در اعتبار اسنادی قابل برگشت، خریدار میتواند بدون اطلاع فروشنده دست به اعمال تغییر در شرایط اعتبار نامه بزند؛ البته فقط در مورد مبلغ باقیمانده از اعتبار قادر به اعمال تغییر است و نمیتواند پولی که به فروشنده پرداخت شده را برگشت بزند. لازم به ذکر است که خرید با استفاده از اعتبار اسنادی قابل برگشت منوط به اخذ مجوز از بانک مرکزی است.

اعتبار اسنادی غیرقابل برگشت

اعمال تغییر در اعتبار اسنادی غیرقابل برگشت با اطلاع طرفین ممکن است. توجه داشته باشید که اگر در مورد قابل برگشت بودن یا نبودن اعتبار اسنادی موردنظر چیزی گفته نشده باشد؛ این اعتبار غیرقابل برگشت تلقی میشود.

اعتبار اسنادی تایید شده

اگر فروشنده به خریدار اعتماد نداشته باشد به عنوان مثال زمانی که اقتصاد کشور ثبات ندارد؛  فروشنده تقاضا میکند که اعتبار به تایید بانک ثالث برسد؛ به چنین اعتباری، اعتبار اسنادی تایید شده میگوییم که معمولا غیرقابل برگشت نیز هست.

اعتبار اسنادی قابل انتقال

در این نوع اعتبار میتوان کل یا قسمتی از مبلغ اعتبار را به دیگری انتقال داد.

اعتبار اسنادی غیرقابل انتقال

در این نوع اعتبار انتقال کل یا بخشی از مبلغ اعتبار به دیگری ممکن نیست.

اعتبار اسنادی قابل تقسیم

در این نوع اعتبار، فروشنده میتواند مبلغ اعتبار را بین چند نفر تقسیم کند. چنین اعتباری برای زمانی مناسب است که فروشنده باید کالای موردنظر را از چند منبع مختلف تهیه کند و در نتیجه باید بهای کالا را بین آنها تقسیم نماید.

اعتبار اسنادی غیرقابل تقسیم

تقسیم مبلغ اعتبار اسنادی غیرقابل تقسیم بین چند ذینفع ممکن نیست.

اعتبار اسنادی مدت­دار یا یوزانس

در این نوع اعتبار، بانک فروشنده، مبلغ اعتبار را پس از گذشت زمانی معین که در اعتبارنامه ثبت شده است؛ دریافت میکند.

اعتبار اسنادی وارداتی یا صادراتی

اعتبار اسنادی وارداتی یا صادراتی مختص تجاری است که میخواهند کالاهای زیادی وارد کنند که برای واردکننده داخل کشور، اعتبار اسنادی وارداتی و برای فروشنده خارج از کشور، اعتبار اسنادی صادراتی نامیده میشود. در این نوع اعتبار، مبلغ اعتبار در زمان مقرر و ثبت شده در اعتبارنامه پرداخت میگردد.

شایان ذکر است که در تمام انواع اعتبارات اسنادی، پس از ترخیص کالا از گمرک، صادرکننده تمام اسناد لازم را فراهم میکند و در بانک صادرکننده به ثبت میرساند و در نهایت به بانک خریدار ارسال میکند. بانک خریدار پس از تایید اسناد دریافتی، مبلغ اعتبار را در زمان مقرر به بانک صادرکننده میپردازد.

اما برای گشایش اعتبارات اسنادی به چه مدارکی نیاز داریم؟

مدارک موردنیاز شخصیتهای حقوقی برای گشایش اعتبارات اسنادی

 • اساسنامه شرکت
 • پروانه بهره­برداری
 • لیست اعضای هیئت مدیره
 • لیست افراد دارای حق امضا
 • آخرین روزنامه رسمی
 • موافقتنامه اعضای هیئت مدیره مبنی بر گشایش اعتبار اسنادی
 • صورتهای مالی شرکت
 • آمار تولید و فروش در سه سال اخیر و تخمین تولید و فروش تا پایان سال جاری

مدارک موردنیاز شخصیتهای حقیقی برای گشایش اعتبارات اسنادی

 • اظهارنامه مالیاتی
 • جواز کسب
 • آمار تولید و فروش در سه سال اخیر
 • آمار سود و زیان در سه سال اخیر
 • فرم ثبت سفارش از وزارت بازرگانی
 • بیمه­نامه (کرایه حمل کالا باید در قیمت کل آن لحاظ شده باشد)
 • پروفرما
 • تاییدیه ترخیص کالا از خارج
 • کارت بازرگانی
 • طرح توجیهی دریافت تسهیلات بانکی
 • آمار بودجه عملیاتی

مقررات بین­ المللی تجارت یا اینکوترمز

تجارت برون مرزی امری اجتناب ناپذیر است. تجارت بین­المللی منجر به رفع نیازها، دستیابی به تولیدات سایر کشورها، عرضه تولیدات داخلی به اقصی نقاط دنیا و رشد اقتصاد میشود. از طرف دیگر رشد روز افزون راه­های ارتباطی، استفاده از وسایل الکترونیکی، اینترنت، استفاده از کشتی­های تجاری و… موجب افزایش حجم این نوع مبادلات شده است. اما در تجارتهای بین­المللی حداقل دو کشور مختلف درگیر میشوند که تفاوتهای فرهنگی، زبانی و… آنها پیچیدگیهای خاصی را به وجود می­آورد. به همین دلیل اتاق بازرگانی بین­المللی تصمیم بر تهیه و تدوین یک سری قانون ناظر بر تجارت بین­المللی گرفت که امروزه به این قوانین اینکوترمز گفته میشود.

اینکوترمز شامل مجموعه­ای از قوانین برای تفاسیر رایجترین اصطلاحات مورد استفاده در تجارت بین­المللی است تا از تفسیر متفاوت آنها در کشورهای مختلف جلوگیری کند زیرا عدم آشنایی طرفین معامله از قوانین رایج در کشور مختلف منجر به ایجاد اختلاف و اتلاف وقت و پول میشود.

به طور کلی اینکوترمز، مقررات حاکم بر مبادلات بین­المللی و روند انجام این مبادلات را تعریف میکند که این امر منجر به کاهش اختلافات بین طرفین معامله میگردد و به طور خلاصه موجب تسهیل انجام تجارت بین­المللی میشود.

برای تحقق اهداف مذکور، اینکوترمز در سه حوزه هزینه­ها، تعهدات قراردادی و ریسکها ابهام­زدایی میکند.

شایان ذکر است که طرفین معامله اگر میخواهند که اینکوترمز را در قرارداد خود لحاظ کنند حتماً باید قید کنند که کدام نسخه اینکوترمز بر قرارداد موردنظر حاکم است چون این قوانین مرتباً به روز میشوند.

مراحل واردات کالا از گمرکات کشور

مراحل واردات کالا از گمرکات کشور

به فرآیندی که توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی وی در گمرک صورت میگیرد؛ ترخیص کالا گفته میشود. ترخیص کالا از گمرک مستلزم انجام تشریفات معینی است. ما در این مطلب قصد داریم که مراحل واردات کالت از گمرکات کشور را شرح دهیم.

قبل از هر اقدامی، صاحب کالا یا نماینده قانونی وی باید مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرکات کشور را فراهم کند. در ادامه لیستی از مدارک موردنیاز را تهیه کرده­ایم: ادامه مطلب …