واردات کالا از دبی

واردات کالا از دبی

واردات کالا از دبی : در این مطلب قصد داریم در مورد روند واردات کالا از دبی صحبت کنیم اما قبل از پرداختن به این موضوع، ارائه اطلاعات مختصری در مورد دبی، اقتصاد این شهر و مزایای واردات کالا از دبی خالی از لطف نخواهد بود. اگر شما هم یکی از دوستداران بحث واردات کالا از دبی هستید با ما همراه شوید. ادامه مطلب …

واردات از چین

واردات از چین و مشاوره واردات از چین

واردات از چین

واردات از چین امروز می خواهیم به مقوله واردات و واردات از چین بپردازیم. اگر شما هم به موضوع تجارت با کشور چین علاقمند هستید؛ لازم است که اطلاعاتی در مورد روند واردات و واردات از چین کسب کنید؛ از این رو به شما توصیه می کنیم که این مقاله را بخوانید.

در این مطلب ابتدا نکاتی در مورد جایگاه اقتصادی چین ارائه می دهیم؛ سپس به بحث واردات از چین و انواع کالاهای وارداتی از چین به ایران می پردازیم. ادامه مطلب …

واردات از ترکیه

واردات از ترکیه و مراحل واردات کالا از ترکیه

واردات از ترکیه

واردات از ترکیه از بیشترین موارد واردات کالا به کشور محصوب می شود. کشور ترکیه یکی از شرکای تجاری دیرینه کشور ما محسوب می شود؛ به گونه ای که همواره شاهد برقراری تعاملات تجاری زیادی بین کشور عزیزمان ایران با کشور ترکیه هستیم.

روابط تجاری گرم بین این دو کشور همسایه باعث شده که تجار و بازرگانان ایرانی تمایل زیادی برای واردات کالا و بالطبع واردات از ترکیه داشته باشند. واردات از ترکیه مستلزم کسب اطلاعات کامل و جامع در این رابطه است.

به همین دلیل ما تصمیم گرفته ایم که با نگارش این مطلب به معرفی قوانین حاکم بر روند واردات از ترکیه بپردازیم و ببینیم که مجاز به ورود چه نوع کالاهایی از ترکیه هستیم. اما قبل از پرداختن به بحث واردات از ترکیه بد نیست که کمی در مورد کشور ترکیه و تولیدات و صنایع اصلی این کشور صحبت کنیم. ادامه مطلب …

ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک

ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک

از دیرباز تولید کاشی و سرامیک های متنوع در کشور ما رایج و البته محبوب بوده است؛ کاشی کاری های زیبا و خیره کننده آثار باستانی ما به خوبی بیانگر علاقه دیرینه ایرانی ها به استفاده از کاشی و سرامیک در ساخت بناهای مختلف است. اگرچه امروزه روش های ساخت کاشی و سرامیک متحول شده اما تولید این محصول هنوز هم در ایران جایگاه خاصی دارد؛ به گونه ای که در بازار صادرات به خارج از کشور همواره صادرات کاشی و سرامیک به سایر کشورها از جمله عراق رونق دارد. اما با توجه به پیشرفت صنعت، امروزه محصولاتی در دنیا تولید می شود که ما امکان تولید این نوع محصولات را در داخل کشور نداریم و به همین دلیل باید این نوع کاشی و سرامیک ها را از خارج از کشور وارد کنیم که موضوع مقاله امروز ما نیز واردات و ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک است. در این مقاله ابتدا خواهیم دید که کاشی ها و سرامیک های وارداتی از کدام کشورها وارد ایران می شوند و سپس با روند ترخیص کاشی و سرامیک از گمرک آشنا می شویم. ادامه مطلب …

واردات لوازم یدکی خودرو

ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک | ترخیص لازم یدکی | واردات لوازم یدکی

واردات لوازم یدکی خودرو

واردات قطعات یدکی خودرو یکی از حوزه های پرطرفدار در امر تجارت بین المللی است که البته مقصد بسیاری از این محموله های وارداتی، شرکت های تولیدکننده قطعات خودرو یا خود خودروسازی ها هستند.

ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک

محموله هایی که اکثراً از کشورهای آلمان، چین، ژاپن و کره جنوبی وارد می شوند؛ البته واردات لوازم یدکی از دبی نیز به تازه گی رواج یافته چونکه دبی توانسته خود را به عنوان یکی از مراکز اصلی خرید و فروش قطعات یدکی خودرو معرفی کند.

قطعات یدکی خودرو هم مانند سایر کالاها باید از دروازه گمرک وارد کشور شوند. ترخیص قطعات یدکی خودرو به اطلاعات و تجربه کافی در این زمینه نیاز دارد. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم که در این مقاله در مورد روند ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرک صحبت کنیم.
در این مقاله با مجوزهای لازم برای ترخیص قطعات یدکی خودرو، نحوه ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک و مدارک لازم برای ترخیص این قطعات آشنا خواهیم شد. بنابراین اگر شما هم در این زمینه فعالیت می کنید بد نیست که با ما همراه شوید.
منظور از ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک، فرآیندی است که طی آن صاحب قطعات یا نماینده قانونی وی موفق به دریافت مجوز خروج قطعات از گمرک می شود. به عبارت دیگر وقتی که محموله ای شامل قطعات یدکی خودرو وارد گمرک می شود؛ صاحب محموله یا نماینده قانونی وی ملزم به طی تشریفات خاص و معینی است تا بتواند در نهایت محموله را از گمرک خارج کند که به این امر، ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک گفته می شود.

ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک | ترخیص لازم یدکی | واردات لوازم یدکی

یکی از مهمترین نکاتی که در مورد واردات و ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک باید بدانید این است که واردات این نوع قطعات مشمول دریافت مجوز از سازمان استاندارد است؛ یعنی این قطعات باید دارای استانداردهای موردتایید سازمان استاندارد باشند؛ در غیر این صورت اجازه ورود به کشور را نخواهند داشت.

شرکت های خارجی مادری که قطعات آنها مورد تایید سازمان استاندارد ایران هستند عبارتند از شرکت کیا موتور کره جنوبی، شرکت نیسان ژاپن، شرکت مزدا ژاپن، شرکت رنو فرانسه، شرکت پژو فرانسه، شرکت سیتروئن فرانسه، شرکت دوو کره جنوبی، شرکت nicnaman، شرکت لندرور انگلستان، شرکت LIBHER آلمان، شرکت VOITH آلمان، شرکت نئوپلن آلمان، شرکت سانتاز اسپانیا، شرکت هیوندای، شرکت ولو سوئد، شرکت ۲F، شرکت دامیلر کرایسلر، شرکت MAV و شرکت ایویکو.
پس طبق آنچه گفته شد قطعات یدکی که وارد می شوند حتماً باید معیارهای موردتایید سازمان استاندارد ایران را داشته باشند.

پس از خرید چنین قطعاتی و ورود آنها به یکی از گمرکات کشور، صاحب قطعات یا نماینده قانونی وی باید به گمرک موردنظر مراجعه کند و مدارک لازم برای ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک را تحویل دهد.

 

مدارک ترخیص لوازم یدکی از گمرک

• بارنامه (بارنامه شامل اطلاعاتی در مورد نوع کالای موردنظر است)
• ترخیصیه (ترخیصیه به منزله تسویه حساب واردکننده با شرکت حمل کننده محموله است)
• گواهی مبدا (اتاق بازرگانی کشور مبدا، گواهی مبدا را صادر می کند که حاوی اطلاعاتی در مورد هم کالا و هم کشور سازنده کالا است)
• ظهرنویسی اسناد چنانچه اعتبار اسنادی به روش براتی، وصولی یا LC افتتاح شده است.
• فاکتور (فاکتور همان سند خرید تلقی می شود که از طرف فروشنده صادر می گردد)
• بیمه نامه
• قبض انبار
• پروفرما (پروفرما یا پیش فاکتور شامل اطلاعاتی در مورد فروشنده، کالا، قیمت کالا، قیمت کل محموله، تعدادکالا و… است)
• ثبت سفارش (ثبت سفارش به نوعی مجوز وزارت بازرگانی برای ورود کالای موردنظر محسوب می شود)
• لیست عدل بندی (نحوه چیدمان کالا در محموله را نشان می دهد)
• گواهی بازرسی (گواهی بازرسی از شرکت های بازرسی قابل دریافت است که بیانگر تطابق کامل کالای ثبت سفارش شده با کالای وارد شده است)
بعد از تحویل مدارک مذکور به گمرک، فرد باید اقدام به تنظیم و ثبت اظهارنامه کند. در تکمیل اطلاعات خواسته شده در اظهارنامه باید نهایت دقت را داشت زیرا در مراحل بعدی ارزیاب گمرک، اطلاعت ثبت شده در اظهارنامه را با اسناد خرید مقایسه خواهد کرد و اگر تناقضی مشاهده کند از پیشروی پروسه ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک جلوگیری می کند.
در مرحله بعدی ترخیص لوازم یدکی از گمرک ، پرونده متقاضی به دایره فنی گمرک ارجاع داده می شود. کارشناس دایره فنی موظف است که مالک قطعات یدکی خودرو، صلاحیت مالک و صحت اسناد را محرز کند.
کارشناس دایره فنی با توجه به اسناد موجود، مالک محموله را تشخیص می دهد؛ سپس اگر این شخص منع قانونی برای پرداختن به امور تجاری، منع قانونی برای دخالت در اموال خویش و بدهی به گمرک نداشته باشد؛ صلاحیت وی را تایید می کند؛ در صورت تایید صلاحیت مالک، اطلاعات وارد شده در اظهارنامه را با اسناد موجود مقایسه می کند و اگر تضادی مشاهده نکند؛ کولاژ یا همان شماره ثبت را به محموله تخصیص می دهد.
در ادامه پروسه ترخیص قطعات یدکی از خودرو، مسیر ارزیابی اظهارنامه واردات قطعات تعیین می شود. اظهارنامه های واردات قطعات یدکی خودرو در سه مسیر متفاوت تحت عناوین مسیرهای سبز، زرد و قرمز بررسی می شوند.
اگر اظهارنامه واردات قطعات یدکی خودرو در مسیر سبز قرار بگیرد؛ ارزیاب مربوطه با بررسی اجمالی مدارک و اظهارنامه، تصمیم به تایید یا رد اظهارنامه می گیرد؛ اگر تایید شود شماره ارزیابی در اظهارنامه ثبت می گردد. بعد از ثبت شماره ارزیابی، فرد باید پس از طی روال اداری اقدام به مهر و موم کردن اظهارنامه و اخذ مجوز ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک کند.
اما اگر اظهارنامه واردات قطعات یدکی خودرو در مسیر زرد قرار بگیرد؛ ارزیاب مربوطه با دقت و وسواس زیاد به بررسی اسناد و اظهارنامه خواهد پرداخت تا در صورت تایید آنها، شماره ارزیابی را در اظهارنامه ثبت کند. بعد از درج شماره ارزیابی، فرد ملزم به طی روال اداری مهر و موم کردن اظهارنامه و دریافت مجوز ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک است.
اگر اظهارنامه واردات قطعات یدکی خودرو در مسیر قرمز قرار بگیرد؛ ارزیاب علاوه بر بررسی مفصل اسناد و اظهارنامه، از محموله نیز بازدید می کند و اگر همه چیز درست و بی نقص باشد؛ شماره ارزیابی را در اظهارنامه وارد می کند. در این مورد نیز پس از ثبت شماره ارزیابی باید روال عادی مهر و موم کردن اظهارنامه و اخذ مجوز ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک انجام بگیرد.
طبق آنچه گفته شد پروسه ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک، امری کاملاً تخصصی و پیچیده است؛ از این رو پیشنهاد می دهیم که انجام این مهم را به یک ترخیص کار حرفه ای و مجرب محول کنید.

جهت ترخیص لوازم یدکی از گمرک و مشاوره در این زمینه به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

ترخیص غلات و حبوبات از گمرک

ترخیص غلات و حبوبات از گمرک

ترخیص غلات و حبوبات از گمرک

ترخیص غلات و حبوبات از گمرک

یکی از بخش های فعال تجارت فرامرزی ما، واردات انواع غلات مانند گندم، جو، ذرت، تخم کتان، ارزن، ماش، گاودانه و… و واردات انواع حبوبات مانند عدس، لوبیا، نخود، لپه و… است. اما تجارت غلات و حبوبات هم قوانین خاص خود را دارد و اگر قصد دارید در این زمینه فعالیت کنید باید حتماً با عرصه واردات و ترخیص غلات و حبوبات از گمرک آشنا شوید؛ بدین منظور می توانید با ما همراه شوید زیرا قرار است ما امروز در مورد پروسه واردات و ترخیص غلات و حبوبات از گمرک صحبت کنیم.
تجارت فرامرزی و واردات غلات و حبوبات حتماً باید تحت کنترل گمرک انجام شود؛ در غیر این صورت فعالیت مذکور قاچاق نامیده می شود. پس اگر می خواهید به صورت قانونی اقدام به واردات غلات و حبوبات کنید باید تابع قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران باشید.
طبق قوانین گمرک ایران قبل از اقدام به خرید و واردات بار غلات و حبوبات به کشور باید به ثبت سفارش محصول موردنظر پرداخت و سپس اقدام به خرید بار از فروشنده خارجی کرد. بعد از خرید بار و انتقال آن از محل خرید به گمرک کشور مبدا باید مقدمات حمل بار از آنجا به یکی از گمرک های کشور را فراهم کرد که بهتر است بار را به نزدیکترین گمرک ایران به گمرک کشور مبدا انتقال داد تا مبلغ کمتری بابت کرایه حمل شود.
بعد از ورود بار غلات و حبوبات به گمرک کشور باید صاحب بار جهت ترخیص غلات و حبوبات اقدام کند. البته صاحب بار می تواند پروسه ترخیص غلات و حبوبات از گمرک را به یک ترخیص کار امین و کارکشته در این حیطه بسپارد. سپردن فرآیند مذکور به یک ترخیص کار توانمند قطعاً بصرفه تر از انجام آن توسط خود فرد است زیرا ترخیص کار به حدی در زمینه ترخیص غلات و حبوبات از گمرک تجربه و اطلاعات دارد که بتواند خیلی سریع این پروسه را به سرانجام برساند و بار را از گمرک خارج کند.

سرعت بخشیدن به روند ترخیص غلات و حبوبات از گمرک بدین معناست که بار مدت کمتری در گمرک انبار می شود و در نتیجه صاحب بار هزینه کمتری بابت انبار بار در گمرک پرداخت خواهد کرد؛ بنابراین قیمت تمام شده بار غلات و حبوبات برای صاحب بار کاهش می یابد. وقتی که قیمت بار ارزانتر تمام شود؛ صاحب بار هم می تواند محصولات را با قیمت کمتری عرضه کند و با توان بالا در بازار به رقابت بپردازد که قطعاً در جذب مشتری موفق خواهد بود. پس کمک گرفتن از یک ترخیص کار غلات و حبوبات واقعاً بصرفه است.
در هر حال پس از ورود بار به گمرک باید شخص یا ترخیص کار جهت ترخیص غلات و حبوبات از گمرک اقدام کند. بدین منظور فرد باید به گمرک مراجعه کند و مدارک لازم برای ترخیص غلات و حبوبات از گمرک را ارائه دهد. مدارک لازم برای ترخیص غلات و حبوبات به دو دسته تقسیم می شوند. بخشی از مدارک مربوط به خود فرد و بخشی هم مربوط به محموله خریداری شده است. صاحب بار باید مدارک شناسایی و کارت بازرگانی خود را به همراه مدارک زیر به گمرک تحویل دهد:
• ترخیصیه که نشان می دهد شخص واردکننده غلات و حبوبات با فروشنده تسویه حساب کرده است.
• گواهی مبدا که حاوی اطلاعاتی در مورد کشور تولیدکننده محصول موردنظر است.
• پیش فاکتور که شامل اطلاعاتی در مورد فروشنده غلات و حبوبات و قیمت محموله است.
• ثبت سفارش که نشان می دهد واردات محصولات موردنظر از دید وزارت بازرگانی مانعی ندارد.
• گواهی بازرسی که نشان می دهد محصول وارد شده همان محصولی است که ثبت سفارش شده است.
• بارنامه که حاوی اطلاعاتی در مورد غلات و حبوبات خریداری شده است.
اگر قرار است پروسه ترخیص غلات و حبوبات به وسیله یک ترخیص کار انجام بگیرد؛ ترخیص کار باید پروانه حق العملکاری خود و وکالتنامه ای که از طرف صاحب بار دریافت کرده است را هم به گمرک تحویل دهد.
بعد از ارائه مدارک فوق الذکر به گمرک، فرد باید اقدام به تنظیم اظهارنامه واردات غلات و حبوبات کند. فرم اول اظهارنامه که فرم ۱۱۱ نام دارد شامل سوالاتی در مورد واردکننده و محصول خریداری شده است اما فرم دوم که فرم ۱۲۱ نامیده می شود حاوی سوالاتی در مورد انواع غلات و حبوبات خریداری شده است. خود فرم ۱۲۱ از دو بخش A و B تشکیل شده است. اگر بار وارداتی فقط شامل یک نوع محصول باشد فقط بخش A باید تکمیل شود اما اگر بار حاوی بیش از یک نوع محصول باشد به ازای هر دو نوع محصول باید یک برگه از بخش B نیز پر شود.

ضمناً اطلاعاتی که در این فرم ها ثبت می گردند در بخش های بعدی تحت بررسی قرار می گیرند و اگر اطلاعات مشکوکی در آنها دیده شود پروسه ترخیص غلات و حبوبات از گمرک به تاخیر می افتد؛ پس در تکمیل اظهارنامه واردات غلات و حبوبات باید دقیق عمل کرد. در نهایت باید اظهارنامه تکمیل شده را در سامانه اینترنتی گمرک ثبت کرد.
در مرحله بعد، دایره فنی گمرک به بررسی صلاحیت مالک بار و صحت مدارک و اظهارنامه می پردازد. در واقع کارشناس دایره فنی ابتدا از روی اسناد خرید مالک بار را شناسایی می کند و سپس پرونده و سوابق وی را بررسی می نماید؛ اگر هیچ حکمی مبنی بر عدم فعالیت مالک در دخالت در اموال خود یا عدم فعالیت در عرصه تجارت نیابد؛ همچنین مالک هیچ نوع بدهکاری به گمرک نداشته باشد؛ صلاحیت وی را تایید می کند.

در مرحله بعد کارشناس اطلاعات وارد شده در اظهارنامه واردات غلات و حبوبات را با اسناد خرید مقایسه می کند و اگر تناقضی مشاهده نکند؛ شماره ثبت را به بار غلات و حبوبات تخصیص می دهد و نحوه ارزیابی اظهارنامه در یکی از سه مسیر سبز، زرد یا قرمز را اعلام می کند.
اگر قرار باشد که اظهارنامه واردات غلات و حبوبات در مسیر سبز تحت بررسی قرار بگیرد؛ کارشناس این مسیر خیلی کلی اسناد و اظهارنامه را مرور می کند و اگر با تخلفی مواجه نشود؛ شماره ارزیابی را در اظهارنامه واردات غلات و حبوبات ثبت می کند. اما در مسیر زرد، کارشناس مربوطه باید به صورت جزئی و دقیق به کنترل اسناد و مدارک مبادرت کند و در صورت تایید اقدام به ثبت شماره ارزیابی نماید. ولی اگر قرار باشد که اظهارنامه واردات غلات و حبوبات در مسیر قرمز بررسی شود؛ کارشناس مسیر قرمز ابتدا باید به صورت مفصل اسناد و اظهارنامه را چک کند؛ سپس از بار غلات و حبوبات بازدید نماید؛ بعد صحت جواب آزمایشگاه را استعلام کند و در نهایت اگر هیچ مشکلی وجود نداشت شماره ارزیابی را درج کند.
بعد از ارزیابی اظهارنامه واردات غلات و حبوبات، فرد باید مراحل اداری مهر و موم کردن اظهارنامه و پرداخت حقوق گمرکی را دنبال کند. لازم به ذکر است که تعرفه و حقوق گمرکی واردات غلات و حبوبات بسته به نوع محصول خریداری شده متفاوت است. در نهایت شخص می تواند برای دریافت مجوز خروج بار از گمرک اقدام کند.

حمل هوایی بار

حمل هوایی بار

حمل هوایی بار

حمل هوایی بار یکی از امن ترین و سریع ترین راه های ترخیص کالا و واردات کالا می باشد. حمل هوایی بار، راهی امن و سریع اما پرهزینه است؛ به همین دلیل بیشتر در مورد کالاهای حساس یا گران قیمت به کار گرفته می شود.

به عنوان مثال برای واردات یا صادرات طلا و مواد دارویی که هم قیمت بالایی دارند و هم حساس هستند از حمل بار هوایی استفاده می شود؛ همچنین گاهی نیز نیاز هست که یک محموله خیلی سریع به مقصد برسد که در چنین مواقعی حمل هوایی بار بهترین گزینه پیش رو به حساب می رود اما معمولاً برای حمل کالاهایی که از قیمت چندانی برخوردار نیستند یا لازم نیست که سریعاً به بقصد برسند از خطوط حمل و نقل زمینی یا دریایی استفاده می شود چون از نظر اقتصادی به صرفه تر هستند.

جهت حمل هوایی بار و ترخیص کالا با ما تماس بگیرید.

ادامه مطلب …

ترخیص تجهیزات پزشکی

ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی از گمرک

ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی از گمرک

ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی از گمرک امروز می خواهیم در مورد واردات و ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی از گمرک صحبت کنید. اگر شما هم مایلید در حیطه واردات و ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی فعالیت کنید لازم است که اطلاعاتی در حیطه ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی کسب کنید؛ پس بدین منظور با ما همراه شوید. در این مقاله به صورت جداگانه به مباحث واردات و ترخیص تجهیزات پزشکی و واردات و ترخیص دارو می پردازیم. ادامه مطلب …

ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر

ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر

ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر

امروز می خواهیم به مقوله ترخیص خودرو از گمرک خرمشهر بپردازیم. با خواندن این مطلب ابتدا اطلاعات مختصری در مورد بندر خرمشهر و گمرک خرمشهر کسب خواهید کرد و سپس با روند ترخیص کالا از گمرک خرمشهر آشنا خواهید شد. ادامه مطلب …

ترخیص خودرو از اروند

ترخیص خودرو از اروند

ترخیص خودرو از اروند

در این نوشتار میخواهیم به شرح روند ترخیص خودرو از اروند بپردازیم زیرا همواره سوالات متعددی در مورد نحوه ترخیص خودرو از اروند از ما پرسیده میشود. اگر در ذهن شما هم سوالاتی مانند اینکه آیا ترخیص خودرو از اروند امکانپذیر است؟ نحوه ترخیص خودرو از اروند چگونه است؟ ترخیص خودرو از اروند چه مزایایی دارد؟ آیا خودروهایی که از منطقه آزاد اروند وارد میشوند؛ مشخصات خاصی باید داشته باشند؟ آیا ترخیص خودرو از اروند توسط اشخاص حقیقی امکانپذیر است؟ آیا اشخاص حقوقی اجازه ترخیص خودرو از اروند را دارند؟ و… نقش بسته است با ما همراه شوید.

ترخیص خودرو از اروند

ترخیص خودرو از اروند

ادامه مطلب …